Gastekursus
En grundig introduktion til sejlerkulturen

Med dette kursus kan du få en god basisuddannelse, som danner det teoretiske og kulturelle grundlag for den praktiske oplæring på dækket. Samtidig er kursus en solid forskole til duelighedsuddannelsen.

Fartøjer og skippere er meget forskellige, så jeg har bestræbt mig på, at give en bred orientering i dækshøjde. Nogle skippere vil mene, at jeg er lidt for skrap, andre at jeg er lidt for slap, men sådan er vilkårene hvis man laver et introduktionskursus til en traditionsrig kultur.

Personligt er jeg yachtskipper af 1. grad, og har sejlet siden barndommen, heraf 10 år med sønæringsbevis, som fuldtids-skipper på fartøjer i international fart. Det vigtigste sikkerhedsudstyr ombord, er min besætnings erfaring og viden. Gode skippere yder derfor også en indsats for, at udvikle sin besætnings kompetencer løbende.

Mine ærede skipper-kolleger bedes skrive en e-mail til mig, hvis der er noget i dette kursus, der kan gøres bedre.

Sejlerhilsner
Benjamin Kristensen,
redaktionen@duelighed.dk

 

 


Klik på et modul for at komme i gang.

Modul 1
Ansvar og pligt
Vælg din skipper med omhu
Lidt om kommunikation ombord
Retninger fra et skib

Modul 2
Dine forberedelser til sejlturen
Sikkerheden ombord
Håndtering af affald til søs
Fortæl skipper hvad du observerer

Modul 3
De mest almindelige maritime udtryk

Modul 4
Fritidsskibets konstruktion

Modul 5
Det mest almindelige udstyr på motor- og sejlbåde

Modul 6
Sejlskibets rig og udstyr

Modul 7
Fagudtryk ombord på sejlskibe

Modul 8
Tovværk, knob og stik


Tag gaste-prøven, og få kursusbevis.

Medlemmer af Duelighedsklubben kan få udstedt bevis for, at have gennemført teoretisk kompetencekursus for gaster på fritidsskibe. Dette kræver at man, efter at have øvet sig grundigt i alle 8 moduler ovenfor, består en prøve hjemme ved computeren, sender os navn og adresse samt pasfoto, og så selvfølgelig har betalt sit kontingent.

Klik her for at komme til prøve.

 

Nyligt udstedte kursusbeviser:


Jesper Asholt
Værløse

Thomas Frost
Asaa

Peik Kirkeby Hansen
Aalborg SØ

Ann Edsberg
Bogense

Jasper Vestorp Bos
København S

Sofia Hansen
Frederikssund


Robert Sadolin
Hørsholm

Henriette Jensen
Kalundborg

Camilla Sørensen
Frederikssund


Danny Knudsen
Gørding

Jan Andersen
Assens

Hans Peter Bent Conradsen
Odense N

Dennis Andersen
Hvidovre

Hanne Odgaard Rasmussen
Hornbæk

Bjarne Christiansen
Vanløse

Kurt Pedersen
København K

Per Obitsø
Køge

Rasmus Madsen
Odense

Alf Hansen
Aalborg SØ

Simon Holmgaard Mortensen
Gadbjerg

Anders Lapiki
Aalborg

Jens W. H. Jørgensen
Hvalsø

Andreas Schrøder
Gørlev

Simon Jæger Nielsen
Aarhus N

Else Høbye
Assens

Lars Thorstholm
København V

Hans Henrik G. Hougaard
Virum

Henrik Mose
Dalby

Claes Larsen
Hjortshøj

Karen Marie J.Thomsen
Fredericia

Anna-Marie Olesen
Hjortshøj

Margrethe Bennike
Aarhus C.

Elin Egholm Lyngsø
Herning

Charlotte Juhl
Vejle

Søren Skriver Worsøe
Bogø


Carsten Kristensen
Mariager

Natalie Johannsen
Odense C

Julian Jensen
København Ø

Lone Damsbo
Aarhus C

Henrik Nyland Henriksen
Odense C

Frank F. Tronier-Tober
Vojens

Inger Grund Petersen
Sæby


Michael Holm
Holstebro

Arnold Rasmussen
Aulum

Jørn Holger Madsen
København S

Jytte Schjødt Sørensen
Tranbjerg

Bent Jakob Hessellund
Odder

Michael Laurien
Egå

Benny Egebjerg Jacobsen
Vejle

Christophe Sawadogo
Burkina Faso

Karin Baum
Gråsten

Jesper Schüsler Wilson
Risskov

Louise Maj Nielsen
Aarhus C

Lars Skafte
Tune

Mads Roesen
Bagsværd

Peter Schjøtler
Hørsholm

Torben Vandborg
Gedser

Bo Holst Christiansen
Frederiksberg

Arne Rasmussen
Søborg

Birgitte Krustrup
Frederikssund


Kristian Venø
Esbjerg V


Henning Jensen
Faxe

Mathias Enghøj Lange
Frederiksberg

John Rasmussen
Hjørring

Morten Sarvig
Randers NØ

Per Thielsen Jensen
Christiansfeld

Thomas Munch
Kolding

Claus Kvist
Oksbøl

Richard Bayer
Hårlev
     

Gastebeviser i 2016:


Bo Sonne Andersen
Ringsted


Anders Bonde B. Johansen
Skive

Lasse Rahbek Petersen
København N

Janne Uldal Rahbek
Holte

Leon Løth
Pandrup

Anders Kristensen
Vejle

Lars Koefoed
Højbjerg

Jimmi Færk Thomsen
Højslev

Jesper Knudsen
Broby

Helle Rosenkilde Thygesen
Broby

Martin Sørensen
Haslev

Philippe Muriset
Kerteminde

Jan Damgård
Esbjerg

Kim Ammonsen
Vodskov


Per Olsen
Glamsbjerg

Dan Schlosser
Valby

Henning Thomsen
Fredericia

Jesper Kristiansen
Vinderup

Per Bodholdt
Nordhavn

Erik Chistensen
Herning


Jakub Ivanci
Hjorring


Svend Speedtsberg
Risskov

Anne Sofie Kruse
Aarhus C


Juan Brage
Fredericia

Hans Hansen
Hjørring

Flemming Ebsen
Vejle

Torben Stæhr
Hirtshals

Bo Abildgren
Espergærde

Jørgen S. Kjølsen
København S

Ralf Beck Jørgensen
Silkeborg

David Høy
Brønshøj


Lui Bruggisser
Aarhus C

Marc Dalgas
Lyngby

Lars Hegndal
Sporup

Siri Bech Gregersen
København N

Kenneth Møller
Hillerød

Anne Ehlers
Aarhus V

Martin Lund Jensen
København V

John Ildved
Vordingborg

Ole Krabbe Olesen
Malling

Rúni Hansen
Højer

Marie Hegndal
Sporup

Jais Hammerlund
Trørød

Per Haxholm
Svinninge

Thomas Maagaard Christensen
Dronninglund

Kaj Amby
Vinderup

Jette Søndergaard Hansen
Næstved


Dennis Pietens
Vordingborg

Nicholas Andersen
Greve

Hans Fromberg Schmidt
Vordingborg

Torben Juul
Kastrup

Torben Klostergaard
Hornslet

Claus Sønderkjær
Herning

Ole Wang Lønbæk
Tjele

Lars Mosberg
Tommerup

Kenneth L. Pedersen
Helsinge


Anders Kongstad
København Ø


Christoph Capelle
Gentofte


Henrik Schrøder
Rødovre


Jørgen B. Thulstrup
Åbyhøj


Jesper Erik Sørensen
Brøndby Strand


Tai Kim Foo
Hillerød

Eva Kristensen
Vejle

Jan Zornig Andersen
Holstebro

Simon Peter Barnstein
Vanløse

Kim Johansen
Herning

Carsten Ellgaard Thomsen
Næstved

Rasmus Madsen
Esbjerg


Hans Kristensen
Roslev


Aase Laursen
Viborg

Johnny Sperling
Horsens


Niels Gerner Nielsen
Jerup


Jakob Bekhøi
Kokkedal

Lar
s Frydshøj
Høng

Julie Frydshøj
Høng

Gastebeviser i 2015:


Mette Due Nielsen
København NV

Joachim Birch Milan.
Frederiksværk

Mathias Rasmussen
København S

Sebastian Westerhoff
Viborg

Sabrina Strømsborg Larsen
Kolding

David Schleyer Nielsen
Hillerød

Bjarne Helstrup Warming
Frederiksværk

Anders Odaq Godbersen
Odense C

Laila Remdrup
Sorø


Jannick Groth
København k

John Højsgaard Hansen,
Pituffik

Thomas Jensen
Hals

Tina Birch,
Vinderup


Erik Hagen Jørgensen,
Gistrup

Ruben Hyldgård Rolighed,
Hobro

Bengt Ahlberg,
Farum

Inger Marie Hagen Haffgaard
Hammel

Kenneth Poulsen;
Kastrup

Karsten Poulsen;
København S

Preben Gramhart;
Videbæk

Jeanne Mathiesen
Aarhus C


Jørgen Andersen;
Vejle

Søren Thaulow
København S

Bo Severin Hansen
Frederikshavn

Henrik Christiansen
Hals

Joachim Dan Sørensen,
Brørup.

Jørgen Bo Madsen,
Lyngby

Morten Leth Jacobsen
Lystrup


Lars Petersen
Høng


Kim Kirersmeyer;
Sandved

Jesper L. H. Haffgaard
Hammel

Carl Agerbech Petersen
Humlebæk

Pia Udstad Frederiksen
Humlebæk


Kurt Munch
Esbjerg


Christian A. Bertram
København N


Jeppe Ellemand
Svendborg


Vibe Schourup-Kristensen
Schiffdorf, Tyskland


Jesper Pedersen
København V


Michael Jack Truelsen
Greve

Thomas Mortensen
Holbæk

Malene Elise Jepsen
København Ø

Anders Leon Jensen
Rønne

Jacob Schou
Hornbæk

Kenneth Duborg
Lundby

Tine Skovlund
Stenløse

Sylvester Middelboe
Stenløse

Michael Astrup
Varde

Peter Kristensen
Horsens

Anette Kistrup Thybo
Årslev

Johan Kistrup Thybo
Årslev

Bent Thybo
Årslev

Jesper Caroc
Vordingborg

Louise Sletting Hvilborg
Fredericia

Bo Møller Jensen
Aalborg Sv.

Peter Heesch
Fjenneslev

Richard Topsøe-Jensen
Søborg

Mette Mogensen
Lundby

Flemming Jensen
Kalvehave

Morten Aaby Smith
Odense NØ

Torben Smith
Ringe

Jeanette Strunch Nordahl
Regstrup


Mark Nordahl
Regstrup


John Schou
Valby

Martin Hanquist Madsen
Sønderborg

Steffen Mikael Hansen
Varde

Lars-Henrik Christensen
Hillerød

Per Lunen
Randers

René Strunch
Jyderup

Orhan Aslan
København S

Jacob Fyhring Mortensen
Kbh V